Ajeltiin tuossa viime yönnä tänn Pohjolaan (Himangalle) tuolta etelän lämmöstä (Tampereelta).
Matkalla huomasin sitten, ettei se lämmittimen moottori otakaan kierroksia, onneksi ei ollut ulkona kuin pari astetta pakkasta

Yhdessä välissä moottori kuitenkin alkoi pelittää salaperäisesti, tosin vain noin 50 kilometrin ajan. Sulakkeet eivät siis ainakaan ole kaput.
Muutenkin moottorista on kuulunut "surinaa" ajoittain, mutta esim. kytkemällä ilmastoinnin päälle on mehiläinen lentänyt suuttimista pois, eli surina loppunut, joku maadoitusvika?
Elikkä miten tuota puretaan, tuota W201-mallin lämppärin mottia? Mekasta löysin kyllä ohjeet W124-motin purkuun, mutta soveltuuko ne suoraan 201:n purkuun? Voisi ottaa motin käteen ja tutkia mitä se on syönyt. Ja autossahan oli tietysti se ilmastointi.
Tässä olis nyt pari päivää hyvää aikaa korjata tuo motti ja olis kiva saada se kuntoon, ettei paluumatkalla tarvisi palella kauheesti
