Aloitetaan irrottamalla oven lukko:
Lukko lähtee irti kun avataan 4mm kuusiokoloruuvi oventiivisteen alta:
http://img.photobucket.com/albums/v642/ ... G_0967.jpg
Löytyy luonnollisesti lukon vastapuolelta. Avaa ruuvi, mutta älä yritä pujottaa sitä pois reiästään, peruuta sitä sen verran että saat vedettyä lukkopesää taaksepäin sen verran että se lähtee nostamalla pois. Pidä ruuvia koko ajan vastaan kuusiokoloavaimella. Jos yrität pujottaa ruuvin ulos reiästään, niin silloin se putoaa mitä todennäköisimmin oven sisään. Ilman ylimääräistä ja oikean mittaista ruuvia tulee lisähommia ovipahvin irrotuksen muodossa.
Nyt näemme syyllisen:
http://img.photobucket.com/albums/v642/ ... G_0968.jpg
Kuvassa näkyvä "tappi" on irronnut lukkopesästä, ota se irti lukkolaitteesta kärkipihdeillä. Varo ettet pudota sitä oven sisään!
Tappi laitetaan takaisin kiinni lukkopesään uudella putkisokalla:
http://img.photobucket.com/albums/v642/ ... G_0971.jpg
Minä käytin putkisokan sijasta teräsruuvia ja ruuvilukitetta, näin pyhäpäivänä ei saa sokkia mistään. Edellyttää jenkojen tekemistä putkisokan reikään.
Kokoaminen päinvastaisessa järjestyksessä, helppoa ja kustannustehokasta kun onnistuu tällaiselta mämmikouraltakin.

Ossois laittoo kuvineen tuonne mekkaan...
