aurauskulmien säätö?

Jousitus, iskunvaimentimet, nivelet, tukivarret.
katso myös W201.
Vastaa Viestiin
juki
Viestit: 106
Liittynyt: 01.5.2006 21:22
Paikkakunta: kaarina

aurauskulmien säätö?

Viesti Kirjoittaja juki »

eli tulipa tässä vaihdettua omaan w124:seen 40mm madaltavat jouset ja 225/40/18 renkaat/vanteet. Edessä olisi muutokatsastus noille..."pitääkö" /kannattaako nyt käydä säädätämässä aurauskulmat/ teettää nelipyöräsuuntaus???vaatiiko ne katsastus asemalla jotain dokumenttia tehdyistä säädöistä vanteiden ja madallusjousien vaihdon jälkeen? olen saanut vähän kaikennäköisiä vastauksia asian tiimoilta.Onkohan jollain kokemuksia vastaavanlaisen "paketin" asennuksesta ilman aurauskulmien säätöä w124:seen...? ei viittis uusia renkaita mennä pilaamaan... :shock:
Avatar
dealer
Itämaan tietäjä
Viestit: 29487
Liittynyt: 19.9.2005 19:59

Viesti Kirjoittaja dealer »

Ilmanmuuta kannattaa teettää nelipyöräsuuntaus.
Vielä tärkeämpää on tarkistuttaa alustan nivelet ja helat ennen suuntausta.

Rengaskoon muutos ei sinänsä edellytä pyöränkulmien muuttamista, mutta leveä + matala rengas on herkkä kulumaan ellei alusta ole "justiin" kunnossa.
Avatar
Jani
Viestit: 1449
Liittynyt: 29.9.2005 18:45
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Re: aurauskulmien säätö?

Viesti Kirjoittaja Jani »

juki kirjoitti:eli tulipa tässä vaihdettua omaan w124:seen 40mm madaltavat jouset ja 225/40/18 renkaat/vanteet. Edessä olisi muutokatsastus noille..."pitääkö" /kannattaako nyt käydä säädätämässä aurauskulmat/ teettää nelipyöräsuuntaus???vaatiiko ne katsastus asemalla jotain dokumenttia tehdyistä säädöistä vanteiden ja madallusjousien vaihdon jälkeen? olen saanut vähän kaikennäköisiä vastauksia asian tiimoilta.Onkohan jollain kokemuksia vastaavanlaisen "paketin" asennuksesta ilman aurauskulmien säätöä w124:seen...? ei viittis uusia renkaita mennä pilaamaan... :shock:
Ainahan se säätöjen tarkistus kannattaa, vaikka ei sitä katsastuksen takia tarvitse tehdä :roll:
:mrgreen:
www.mese.fi/seuranta

Kuva
250D -88
® Pro 702
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “W124 alusta”