
Lisään viellä sen, että voiko sillä olla vaikutusta käyntiin, kun aavistuksen vuotaa polttoainetta muutaman suuttimen juuresta?
Asiantuntijaksi en julistaudu, mutta eikös suuttimet pidä ottaa irti, puhdistaa "pohja" ja laittaa uusi tiiviste. (jos siellä tiivestettä onkaan?).W124 300D kirjoitti:Katsoin tuossa, että se vuotaa aikalailla polttoainetta, kun alle jää sinisiä laikkuja. Piru vieköön, kun ne suuttimet on niin hankalat kiristää, kun ei ole sitä pitkää hylsyä. Mikä muuten on oikea momentti suuttimilla?
Ei taija tulla polttoainetta suuttimen juurelta, elikkä suuttimen ja kannen raosta. Tai jos tullee niin kone ei ole käynnissä ja paine tullee jostaki ihmeellisestä tekijästä.W124 300D kirjoitti:Suuttimet kunnostettiin kaikki. Paluuletkut on uusittu. Polttoainetta tihuuttaa parin suuttimen juurelta, mutta en tiedä vaikuttaako se käyntiin. Ok ne on käytävä kiristämässä kuntoon.
tuskin jos noin olis niin ei sillä kyllä aja vanha erkkikäänW124 300D kirjoitti:Pieni kysymys tietäjille, mutta suuri minulle.
Onko nyt sitten niin, kuin olen jostain lukenut, että kampiakselin merkit voi olla kohdallaan, mutta nokka onkin eri kierroksella, joten pumppu on siten mahdollista laittaa väärälle "jaksolle"ajoituksessa? Siis pitääkö ensin asettaa nokan merkki kohdalleen ja sen mukaan kääntää kampiakselia se 15 astetta, jolloin pumpun ajoitus sattuu oikein? Pelkään pahoin, että siinä on sattunut moka.
Mitkä olisivat suraukset? Millainen olisi käynti? Luin vaan, että se käy, mutta käynti on kuin leikkuu puimurissa.